Mycie, polerowanie, woskowanie i uszczelniacze ceramiczne, wszystkie te zabiegi pielęgnacyjne odgrywają ważną rolę w utrzymaniu pojazdu w doskonałym stanie.
Jeśli regularnie dbasz o wygląd zewnętrzny swojego samochodu, możesz pomóc w zachowaniu jego wartości i zapobieganiu różnym formom uszkodzeń, takich jak zadrapania i blaknięcie lakieru, a nawet powstawaniu rdzy. Wiele osób wciąż zastanawia się, jak często polerować i woskować samochód, aby uzyskać maksymalne korzyści. Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest wosk i jak chroni Twój samochód. Kiedy planujesz spędzać czas na słońcu, najprawdopodobniej przygotowujesz się, stosując jakąś formę ochrony przeciwsłonecznej. Wosk działa podobnie, zapewniając barierę między promieniowaniem słońca a farbą.
Innymi słowy, słońce nie jest w stanie przeniknąć przez warstwę zabezpieczającą i spowodować blaknięcia lakieru. Bez tej ochrony regularna ekspozycja na promienie UV spowoduje znaczne blaknięcie koloru, szczególnie w miesiącach letnich.
Jeśli zaparkujesz samochód na zewnątrz, zauważysz te efekty szybciej niż osoba, która przez większość dnia przechowuje swój pojazd w garażu. Zabezpieczenie lakieru ma również na celu to, że woda spływa z auta szybciej i nie pozostawia na nim kropli, które powodują nieestetyczne plamy i zacieki na lakierze, a w konsekwencji powodują uszkodzenia na powierzchni. Teraz, gdy wiesz już, jak działa wosk, warto pamiętać o regularnym woskowaniu samochodu. Jedną z oznak, że Twój samochód tego potrzebuje, jest to, że powierzchnia lakieru nie jest już gładka i lśniąca. Warsztat oferujący proces pielęgnacyjny, taki jak Quick Detailery, będzie musiał umyć samochód, usunąć wszelkie zanieczyszczenia, dokładnie go wypolerować, a następnie nałożyć wosk. Jeśli myjesz samochód i zauważysz, że woda nie spływa, ale tworzą się małe kropelki na całym samochodzie, istnieje duża szansa, że należy ponownie przeprowadzić woskowanie. Jeśli warstwa wosku jest jeszcze świeża, podczas mycia samochodu lub podczas deszczu zauważysz perlenie i spływanie wody.